Twoja wyszukiwarka

Szkocka

Nieistniejąca już dziś Szkocka była miejscem narodzin wielu nowatorskich prac z dziedziny... analizy funkcjonalnej, raczkującego wówczas działu matematyki. Kawiarnia Szkocka położona była w centrum miasta, na Placu Akademickim, w pobliżu starego gmachu Uniwersytetu Lwowskiego.

Z racji swej lokalizacji miejsce to służyło codziennym spotkaniom lwowskich matematyków, między innymi Stefana Banacha, Stanisława Ulama i Hugona Steinhausa. W ferworze dyskusji naukowcy często dokonywali zapisów swoich twierdzeń na blatach kawiarnianych stolików. Aby uniknąć ścierania cennych obliczeń w trakcie zmywania, żona Banacha, Łucja, zaopatrzyła bywalców lokalu w gruby zeszyt, który z czasem stał się zbiorem rozwiązanych i nierozwiązanych matematycznych problemów. "Księga Szkocka", bo tak nazwano zeszyt, traktowana była początkowo z przymrużeniem oka - przechowywał ją kawiarniany szatniarz, któremu zezwolono okazywać ja innym gościom (ci z resztą za rozwiązanie niektórych problemów mogli otrzymać żartobliwe nagrody - na przykład żywą gęś).

Szybko okazało się jednak, że niepozorny, zapisany w trakcie kawiarnianych spotkań zeszyt stał się zbiorem 193 problemów - zarówno błahych zagadek, jak i fundamentalnych i odkrywczych teorii z dziedziny analizy funkcjonalnej.